Лiкар.iнфонд

Лiкар.iнфонд
Home / ты МОЖЕШЬ помочь / Стать постоянным донором крови / Особливості процедури при різних видах донорства

Особливості процедури при різних видах донорства

 
РЕЙТИНГ: 14265

Донорство крові можна поділити на види. Це донорство цільної крові - еритроцитарної маси, донорство компонентів крові - тромбоцитів, лейкоцитів, гранулоцитів, донорство плазми.

Процедура давання цільної крові.

Дана процедура складається з медогляду та кроводачі. На самому початку донору пропонується заповнити анкету для виявлення первинної інформації про стан здоров'я особи, яка виявила бажання здати кров. На медогляді медсестра по узятій крові для аналізу визначає:

  • У первинного донора - групу крові та рівень гемоглобіну в крові;
  • У повторного донора -  тільки рівень гемоглобіну в крові.

У донора вимірюється тиск та пульс. Медсестра переглядає заповнену донором анкету і, при необхідності задає додаткові питання щодо стану його здоров'я і стилю життя. Потім медсестра попросить підтвердити підписом зрозумілість усіх питань і об'єктивність відповідей, добровільне бажання здати кров, згоду на переливання крові пацієнтові, а також впевненість у тому, що кров безпечна для пацієнта. Інформація донора є конфіденційною!

Якщо за станом здоров'я можна бути донором, Вас проведуть на кроводачу.

Сама кроводача проходить в спеціально обладнаному кабінеті для забору крові. Перед даванням крові рекомендується випити склянку чаю або соку. Маніпуляційна медсестра візьме дозу крові в разовий стерильний полімерний контейнер (гемокон), що робить процедуру давання крові інфекційно безпечною для донора, 450 мл або 290 мл, та у пробірку кров для аналізу на ВІЛ, венеричні захворювання, печінкові показники. Вся процедура триває хвилин 10-15!

Після процедури медсестра накладає на місце пункції пов'язку, яку не слід знімати протягом 2-х годин. Після кроводачі донору рекомендується відпочити 15 хвилин, набратися сил. В цей день рекомендують не займатись важкими фізичними вправами, а також не планувати важливих справ. Вже після того кров перевірять на інфекції, зроблять біохімічний та загальний аналізи крові. Якщо аналізи не виявлять протипоказань, кров після обробки переллють дитині!

Процедура давання тромбоцитів.

Ця процедура займає два дні та вимагає більшої участі донора, ніж при даванні крові на еритроцитарну масу. В перший день донор проходить обстеження, а на другий - безпосередньо здає тромбоцити.

Обстеження відбувається на станції переливання крові або у відділенні переливання крові, яке знаходиться в лікарні. Його краще зробити з 9 до 11 ранку. З вени візьмуть кров на аналіз. Перед обстеженням не можна вживати їжу. При собі слід обов'язково мати паспорт з пропискою. На направленні потрібно вказати для кого здається кров. На наступний день вже будуть відомі результати аналізу. Якщо протипоказань до донорства не виявлено, можна домовитись про дату здавання тромбоцитів з урахуванням того, що результат аналізу дійсний протягом 5 діб. Процедура тромбоцитоферезу займає приблизно півтори години!

Донора підключають до сепаратора крові. Всі фільтри та обладнання при цьому разового використання. З вени апарат забирає кров, відфільтровує та залишає тільки тромбоцити, а всі інші компоненти крові відразу повертаються донору. Тромбоцитарна маса забирається в об'ємі приблизно 450 мл, при цьому загальний об'єм крові в організмі крові відновлюється за допомогою фізичного розчину. Ця процедура важлива не тільки для хворої дитини, якій переллють тромбоцити, але ще й приносить користь донору. Адже його кров проходить повне очищення від шкідливих речовин.

 Процедура давання гранулоцитів (клітин імунної системи)

Переливання гранулоцитів лікарі використовують тільки у критичних випадках. Якщо вони на це відважились - це означає, що хвора дитина знаходиться у вкрай важкому стані. Для переливання гранулоцитів важливо, щоб група крові та резус - фактор донора і реципієнта співпадали.

Спочатку донор здає кров на обстеження безпосередньо на станції переливання крові або у відділенні переливання крові в лікарні. Кров перевірять на групу, резус-фактор та інші важливі показники стану крові. Результати будуть відомі вже через день.

Напередодні кроводачі (за 12 годин) донору лікарі зроблять ін'єкцію нейпогена.  Нейпоген - це лікарський засіб, що стимулює імунітет. Його використовують в медицині вже понад 15 років, побічних ефектів не виявлено. Також може бути використано інший стимулятор - дексаметазон.

Стимуляція збільшує вміст гранулоцитів в крові та робить можливим швидкий забір донорських клітин. Через добу в крові донора відновлюється рівень вмісту гранулоцитів. Сама процедура здавання гранулоцитів аналогічна здаванню крові на тромбоцити, з однією різницею - у донора відбирають тільки гранулоцити, всі інші компоненти крові повертаються.

Процедура давання плазми крові.

Донорство плазми крові базується на аналогічному методі здавання компонентів крові. При ручному плазмаферезі кров забирається в стерильний пакет (як при звичайній процедурі кроводачи), центрифугуєтся, розділяється на еритроцитарну масу і плазму з використанням плазмоекстрактора, після чого еритроцитарна маса повертається донору. Об'єм циркулюючої крові заповнюється введенням адекватної кількості фізіологічного розчину. При автоматичному плазмаферезі донор через спеціальну систему підключається до сепаратора, забирається безпосередньо плазма крові.

Процес дачі плазми складає близько 40 хвилин, а з урахуванням всіх формальностей забирає близько 2 годин.

Об'єм взятої  плазми не повинен перевищувати 600 мл за один сеанс. Для людей, маса тіла яких не перевищує 50 кг, розрахунок йде з іншої позиції. Тут не дозволяється здавати більше 12% від всього циркулюючого об'єму крові. А він, у свою чергу, складає 6,5-7% від маси тіла. Мінімальна перерва між двома донорськими сеансами не повинна бути менше двох тижнів. За рік же людині не можна здавати більше 12 літрів плазми.

http://www.krov.org.ua